Yurt Dışı
''S&P'nin Türkiye'nin notunu artırması cesaret verici, olumlu bir adımdır''

Maliye Bakanı Şimşek, S&P'nin Türkiye'nin notunu artırması ile ilgili olarak: 

''Bu karar cesaret verici, olumlu bir adımdır. Ama siz de takdir edersiniz ki, Türkiye çok daha iyisini hakediyor.

Gönül ister ki, Türkiye bütün kredi derecelendirme kuruluşları tarafından yatırım yapılabilir kategoride fiyatlandırılsın,

değerlendirilsin, ona göre not verilsin. Ben inanıyorum ki, o da olacak. Yavaş yavaş oraya epey yaklaştık'' dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poors'un Türkiye'nin notunu artırmasının cesaret verici olduğunu belirterek, ''Ama siz de takdir edersiniz ki, Türkiye çok daha iyisini hakediyor'' dedi.

Şimşek, İngiltere'nin başkenti Londra'da Başbakanlık Yatırım Ajansı tarafından düzenlenen ''Türkiye'nin Altyapısına Yatırım'' başlıklı konferansa katıldı. Konferansın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şimşek, not artışlarının her zaman anlamlı olduğunu söyledi.

Şimşek, şunları kaydetti:

''Dolayısıyla o anlamda dünkü karar cesaret verici, olumlu bir adımdır. Ama siz de takdir edersiniz ki, Türkiye çok daha iyisini hakediyor. Gecikmiş bir karar. Şu anda piyasalara bakarsanız, yani Türkiye'nin uluslararası piyasalarda işlem gören tahvillerine bakarsanız zaten göreceksiniz ki, Türkiye bugünkü notunun çok çok üzerinde bir notla değerlendiriliyor, fiyatlandırılıyor. 

Yani dolayısıyla uluslararası piyasalarda Türkiye'nin güçlü hikayesi iyi biliniyor, takdir ediliyor. Takdir etmede nazlanan, geciken bir kesim varsa o da kredi derecelendirme kuruluşları, ama biz kendi evimizi düzene koymaya devam edeceğiz. Reform uygulamalarımıza devam edeceğiz, ekonomik performansımızı güçlü bir şekilde devam ettireceğiz. Eninde sonunda ben inanıyorum ki, bunlar takdir görecek.''

Şimşek, 2002'den bu yana Türkiye'nin kredi notunun 6 kademe arttığını vurgulayarak, ''Bu çok önemlidir. Ama gönül ister ki, Türkiye bütün kredi derecelendirme kuruluşları tarafından yatırım yapılabilir kategoride fiyatlandırılsın, değerlendirilsin, ona göre not verilsin. Ben inanıyorum ki, o da olacak. Yavaş yavaş oraya epey yaklaştık. Zaten bir tane ajans, Türkiye'yi yatırım yapılabilir kategoride değerlendiriyor'' diye konuştu.

LONDRA (AA) - 28.03.2013