Yurt Dışı
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, çeşitli temaslar için Hırvatistan'a geldi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, çeşitli temaslar için geldiği Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de, Hırvatistan Maliye Bakanı Slavko Limiç'le bir araya geldi.

Bakan Şimşek, ayrıca Hırvatistan'ın ilk camisi olarak inşa edilen Zagreb Camisi ile İslam Lisesi ve Yasmin Kreşi'ni ziyaret etti

Şimşek görüşmeleri sonrasında: ''İki ülke arasındaki karşılıklı ilişkiler ve yatırımların artırılması konularında istişarelerde bulunduk.

Çok verimli bir ziyaret oldu'' dedi.

Bakan Şimşek, ziyaretin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hırvatistan'a yaptığı ziyaretin çok verimli geçtiğini belirtti. Ziyareti çerçevesinde Hırvatistan Maliye Bakani Slavko Liniç'le dün bir araya geldiğini hatırlatan Şimşek, görüşmede iki ülke arasındaki karşılıklı ilişkiler ve yatırımların artırılması konularında istişarelerde bulunduklarını kaydetti.

Şimşek, ''Önemli bir Türk yatırımı olan Neta Capital Croatia'nın açılış resepsiyonuna katıldık. Daha sonra iş adamlarıyla Türkiye ile ilgili bir sunum yaptık. Oldukça verimli bir ziyaret oldu. Ümit ederim Hırvatistan'la Türkiye arasında ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunur'' diye konuştu.

Zagreb Müftüsü Aziz Hasanoviç'i de ziyaret ettiğini kaydeden Şimşek, Zagreb Camisi kapsamında eğitim kurumlarının faaliyet göstermesinin önemli olduğunu, buradaki kompleksin de önemli bir eğitim ve kültür merkezi olduğunu söyledi. Şimşek, ''Kendilerini tebrik ediyorum, çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Bundan da büyük memnuniyet duyduk'' dedi.

''Türkler gibi kardeşlerimizin olması bizi mutlu ediyor''-

Zagreb Müftüsü Hasanoviç de Hırvatistan İslam Birliği Meşihatı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında önemli işbirliği bulunduğunu ifade etti. Hasanoviç, ''Türkler gibi kardeşlerimizin olması bizi çok mutlu eden bir gerçektir. Onlar hep yanımızda, her zaman ortak projelerimize katkı vermeye hazırlar'' diye konuştu.

Hırvatistanlı öğrencilerin Türkiye'deki üniversitelerde burslu eğitim gördüğünü hatırlatan Hasanoviç, en iyi yatırımın insana, eğitime yapılan yatırımların olduğunu kaydetti.

Türkiye'de okuyup Hırvatistan'a dönen ve her alanda faaliyet gösteren çok sayıda Hırvatistanlı olduğunu belirten Hasanoviç, ''İslam Birliğimizde faaliyet gösteren imam da Türkiye'de eğitim aldı. Bence onlar, Türkiye'nin buradaki en iyi elçileri'' ifadelerini kullandı.

Türk iş adamlarından Hırvat kurumlarına ziyaret

Yaklaşık 3 ay önce ''NFD Aureusinvest'' adlı Hırvatistanlı şirketin yönetim haklarını devralan Neta Yatırım Menkul Değerler A.Ş'nin de bünyesinde bulunduğu Bab Group'un sahibi, kurucusu ve başkanı Ali Bayramoğlu, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Yılmaz, Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru ve Halk Bankası Balkanlar Bölge Sorumlusu Necdet Palakçı'dan oluşan heyet, Hırvatistan Menkul Değerler Denetim Ajansı (HANFA) ve Zagreb Borsası'nı ziyaret etti.

Türk işadamları heyeti, buradaki yetkililerle Hırvatistan'daki yatırım potansiyelleri ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konularını ele aldı.

Bab Group Başkanı Ali Bayramoğlu, Neta Croatia şirketinin dün açılışını yaptıklarını, Hırvatistan Maliye Bakanı Slavko Liniç'le de görüştüklerini kaydetti.

İşadamları heyetinde bulunan herkesin iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için çalıştığını vurgulayan Bayramoğlu, ''Başta İstanbul Menkul Kıymetler Borsamız, buraya çok ciddi derecede destek veriyor. Yani Balkan ülkelerinin tamamını bu manada değerlediriyor'' dedi.

Hırvatistan'da sadece finans sektöründe değil, aynı zaman sanayi ve iş hayatının geliştirilmesi konularında da çalıştıklarını ifade eden Bayramoğlu, bölgeye destek olmaya devam edeceklerini belirtti.

Ali Bayramoğlu, ''Burada bir önemli misyonumuz daha var, o da buradaki Müslüman kitle. Burada 80 bine yakın Müslüman yaşıyor. Onların çeşitli ihtiyaçları var. Önümüzdeki dönemlerde de bu manevi sorumluluk çerçevesinde çalışmalar yapacağız'' diye konuştu.

Hırvatistan ziyaretine dün başlayan Maliye Bakanı Şimşek, Zagreb'deki temaslarını tamamlayarak başkentten ayrıldı.

 

ZAGREB (AA) - 13.03.2013