Yurt Dışı
Maliye Bakanı Şimşek Mısır'ı ziyaret etti.

Maliye Bakanı Şimşek Mısır'ı ziyaret etti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, resmi temaslarda bulunmak üzere Mısır'ın İskenderiye kentine geldi.

Maliye Bakanı Şimşek ve beraberindekileri taşıyan özel uçak, saat 15.20 (TSİ 16.20)'de İskenderiye'nin Burc el-Arab Havalimanına indi.

Şimşek'i havalimanında Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, İskenderiye Başkonsolosu Mehmet Akif Özdemir ve Mısırlı yetkililer karşıladı.

Maliye Bakanı Şimşek İskenderiye'de Türk iş adamlarıyla bir araya geldi

Mısır'da bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İskenderiye'de Türk iş adamlarıyla bir araya geldi. 

Four Seasons Hotel'de gerçekleşen toplantıya İskenderiye Ticaret Odaları Birliği Başkanı Ahmet Vekil de katıldı. 

Türk iş adamlarıyla bir süre sohbet eden Bakan Şimşek, Mısır'ın Afrika'ya açılan bir kapı olduğunu söyledi. 

Türkiye'nin Mısır'a çok önem verdiğini belirten Şimşek, "Bazı sorunlar olsa da sizlerin buraya yatırım yaparak geleceğe yatırım yaptığınıza inanıyorum" dedi. 

Maliye Bakanı Şimşek Mısır'da Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin İskenderiye Şubesi'nin açılışını yaptı.

Bakan Şimşek burada yaptığı konuşmada: "Mısır'ı Arap dünyasının ve Akdeniz'in değil Afrika'nın da amiral gemisi olarak görüyoruz" dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin İskenderiye Şubesinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Mısır'ın ortak tarihi geçmişi bulunduğunu belirterek, "Mısır zengin tarihi ve kültürel yapısı, genç ve dinamik nüfusu, yüksek büyüme potansiyeli ve stratejik konumu ile ülkemizin ikili ve bölgesel ilişkilerini geliştirmeye son derece önem verdiği, stratejik ortak olarak gördüğü önemli bir ülkedir" diye konuştu.

"Arap Baharı"nın önümüzdeki dönemde bu coğrafyada tüm ihtişamı ile çiçeklerini vereceğine ve meyvelerini sunacağına inandığını söyleyen Bakan Şimşek, Mısır'ın demokrasiyi bütün gelenek ve kurumları ile gerçekleştirmesinin tüm Arap ve İslam dünyası için büyük anlamlar ifade edeceğini dile getirdi. 

İskenderiye'de açılan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin iki ülke arasındaki kültür bağlarının daha da güçlenmesine ve pekişmesine katkıda bulunacağını kaydeden Şimşek, merkezin ismini taşıdığı Yunus Emre'nin İslam tasavvufunu halk dili ile şiirleştirdiğini ve barışa, kardeşliğe katkı sunduğunu anlattı. 

Bakan Şimşek, "Yaradılanı severiz Yaradan'dan ötürü" dizesini okuduktan sonra Yunus Emre'nin şiirlerinden örnekler verdi. 

Mısır Maliye Bakanı El Mursi Hicazi ise açılan merkezin iki ülke içinde hayırlı olmasını diledi. Hicazi, Mısır'ın içinde bulunduğu ekonomik zorlukları yenebilecek güçte olduğunun altını çizdi.

Hicazi, Mısır ile Türkiye'nin Akdeniz'in iki yakasında önemli medeniyetlerin devamı olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'nin hoş görüsü, Mısır'ın tarihi. Bunlardan karşılıklı yararlanabiliriz" görüşünü dile getirdi. 

Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Akdeniz'in iki yakasındaki Türkiye ve Mısır'ın tarih boyunca barışın dilini konuştuklarını hatırlatırken, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Genel Müdürü Hayati Develi de, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin her iki ülkeye de hayırlı olmasını diledi. 

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi İskenderiye şubesi açıldı

İskenderiye'nin Bab-ı Şarki bölgesinde hizmete giren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin açılışında kurdeleyi Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mısır Maliye Bakanı El Mursi El Hicazi, Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı birlikte kestiler. 

Açılışın ardından merkezde incelemelerde bulunan Bakan Şimşek, yetkililerden de bilgi aldı. Merkezde Türk kültürüne ait eserlerin yanı sıra Mısırlılar için Türkçe kurslarının da açılacağı bildirildi.

Yunus Emre Türk Kültür Enstitüsü'nün başkent Kahire'de de 2 ayrı yerde merkezi bulunuyor. 

Türkiye'den Mısır'a altyapı yardımı

Mısır Maliye Bakanı Hicazi: "Türkiye, altyapı projeleri için Mısır'a 1 milyar dolar tahsis etti"

Mısır Maliye Bakanı El-Mursi Hicazi, Türkiye'nin, altyapı projeleri için Mısır'a 1 milyar dolar tahsis ettiğini söyledi. 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile İskenderiye kentindeki Yunus Emre Kültür Merkezi'nin açılışına katılan Hicazi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Mısır'a 2 milyar dolarlık yardımda bulunduğunu, bunun 1 milyar dolarının geçen aralık ayında Merkez Bankası'na yatırıldığını, diğer 1 milyar doların ise alt yapı projelerine tahsis edildiğini söyledi.

Hicazi, Mısır hükümetinin 1 milyar doları şehirlerdeki altyapı hizmetlerini geliştirme ve doğalgazla çalışan otobüs satın alımında kullanmaya karar verdiğini açıkladı.

Türk hükümetinin Mısır'ın geçtiği hassas dönemde maddi açıdan sunduğu yardımları takdirle karşıladıklarını ifade eden Hicazi, Mısır-Türk işbirliğinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Mısır'a yardımlarının devam edeceğini belirterek, Türk yatırımcıları Mısır'daki yatırımlarını artırmaya çağırmıştı.

Maliye Bakanı Şimşek, İskenderiye'de "İstanbul Gecesi" adlı konsere de katıldı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İskenderiye'de açılışını yaptığı Yunus Emre Türk Kültür Merkezi tarafından düzenlenen "İstanbul Gecesi" adlı konsere katıldı. 

Konserde sahneye çıkan Türk ve Mısırlı müzisyenler, Türk müziğinden sevilen parçaları seslendirdi. Konsere İskenderiye halkının büyük ilgi gösterdiği gözlenirken, dinleyiciler sanatçı Zafer Mutlu ve Mısırlı sanatçı Gada Recep'in söylediği Türk Halk Müziği parçalarıyla coştu.

Maliye Bakanı Şimşek ile Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Genel Müdürü Hayati Develi, Mısırlı sanatçı Recep'e plaket verdi. 

Bakan Şimşek konserin ardından, temaslarını sürdürmek üzere özel uçakla İskenderiye'den Kahire'ye hareket etti. 

-Maliye Bakanı Şimşek, Mısırlı mevkidaşı Hicazi ile görüştü.

-Maliye Bakanı Şimşek: "Mısır'a gereken desteği vermeye devam edeceğiz" dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mısır'a gereken desteğin verilmesine devam edileceğini belirtti.

Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan Şimşek, Mısır Maliye Bakanı El Mursi Hicazi ile bir araya geldi. 

Mısır Maliye Bakanlığı'nda basına kapalı olarak gerçekleşen görüşme 1 saat sürdü. Ziyaretin ardından Şimşek ve Hicazi, görüşme ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Maliye Bakanı Şimşek, Mısır'ın kapasitesinin, karşı karşıya olduğu zorlukları yenmesine yeterli olduğuna inandığını belirterek, "Biz bugüne kadar kardeş ülke Mısır'ın yanında olduk, bundan sonra da kendilerine gereken desteği vermeye devam edeceğiz" dedi. 

Türkiye'nin bölgenin lider ülkesi Mısır ile ilişkilere önem verdiğini bir kez daha yineleyen Bakan Şimşek, sözlerine şöyle devam etti:

"Kardeşlerimizin başarılı olmalarını biz canıgönülden istiyoruz. Mısır büyük bir potansiyeli olan ülke. Büyük bir değişim, dönüşümden geçiyor. Değişim dönüşüm kolay değil ve sabır gerekiyor. Ben inanıyorum ki Mısır, gelişmiş ülkeler ile arayı kapatacak potansiyele sahip büyük bir ülke ve Mısır bunu başaracak." 

Mısır Maliye Bakanı Hicazi ise Türkiye'nin tecrübelerinin Mısır için önemli olduğunu, tavsiyelerinden dolayı Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e teşekkür ettiklerini söyledi.

Mısır ve Türkiye'nin bölgenin önemli, güçlü iki ülkesi olduğuna dikkat çeken Hicazi, iki ülkenin ekonomik işbirliğinin bölge barışına katkıda bulanacağını ifade etti. Hicazi, Türkiye ile Mısır'ın birçok alanda işbirliği yapmasına önem verdiklerini sözlerine ekledi. 

KAHİRE (AA) - (26 - 28).04.2013