Yurt Dışı
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, GES 2013'e katıldı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, aynı zamanda Danışma Kurulu Üyesi de olduğu Global Ekonomik Sempozyum (GES, 2013) toplantısına katılmak üzere Almanya’ya gitti. 3 yıl önce İstanbul’da gerçekleştirilen GES toplantısının 6.cısı bu sene 1-3 Ekim tarihleri arasında  Almanya’nın Kiel kentinde düzenlendi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Nobel ödüllü dünyaca ünlü ekonomistlerin de yer aldığı toplantıya Türkiye’yi temsilen 3 ayrı panele katıldı. 

Bakan Şimşek’in Global Ekonomik Sempozyumunda katıldığı ilk panelde, bölgenin ve uluslararası kurumların önde gelenleri ile Arap dünyasının geleceği tartışıldı.

Sayın Şimşek’in katıldığı ikinci panelde küresel boyutta makro finansal istikrarın sağlanması için ne yapılması gerektiği konusunda fikir alış verişinde bulunuldu.

Son panelde ise küresel boyutta kayıtlı ekonomiye geçiş ve vergi kayıplarının önlenmesi için yapılması gerekenler üzerine tartışıldı.

Yakın bir gelecekte mükelleflerin vergi numaraları neden küresel boyutta geçerli olmasın?

GES 2013 Danışma kuruluna da katılan Mehmet Şimşek, sempozyum esnasında bunun yanı sıra Maliye Bakanları ve GES Başkanı ve Direktörü ile de görüştü.

Global Ekonomik Sempozyum seneye Malezya’da düzenlenecek.