Yurt İçi
''Emlak vergisi değer tespitinde reforma ihtiyacımız var.''

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, birbirine sınırı olan iki belediye arasında emlak vergisi değer tespitinde büyük farklar olduğuna dikkat çekerek, “Bu alanda bizim bir reforma ihtiyacımız var” dedi.

Sincan Belediyesi ile Ankara Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği, Emlak Vergisi Sorunları ve Çözümleri Sempozyumu’na katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, emlak vergisi değer tespitinde ciddi tutarsızlıklar olduğunu dile getirdi. Birbirine sınırı olan iki belediye arasında emlak vergisi değer tespitinde büyük farklar olduğunu belirten Bakan Şimşek, bu durumun belediye gelirlerini olumsuz yönde etkilediğini vurguladı.

Emlak vergisi değer tespitinde ciddi düzenlemeler yapılmasına ihtiyaç olduğunu aktaran Şimşek, “Emlak Vergisi Kanunu İç Genelgesi’nde emlak değer tespitinde en ufak bir sınırlama yok. Mahalli idarelerimiz arzu ederlerse bir taşınmazın emlak vergi değerini piyasa değerine yaklaştırmaları ve piyasa değeri üzerinden bu vergileri almalarının önünde hiçbir engel yok.

Biz bunun önünü açtık ama maalesef yerel uygulamalar bir standarda sahip değil, zaman zaman tutarsızlıklar arz ediyor, dolayısıyla benim görüşüm bu alanda bizim bir reforma ihtiyacımız var” dedi.

Hürriyet